Dane adresowe:

Miejski Ośrodek Pomocy
Społecznej w Czeladzi

ul. 17 Lipca 27, 41-250 Czeladź
tel. 32 265-14-42

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

04 GRU 2017

„Biała Wstążka”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czeladzi jest inicjatorem Kampanii „Biała Wstążka” realizowanej w ramach światowych 16 dni przeciw przemocy, która pierwszy raz była realizowana na terenie miasta Czeladź.

Kampania odbywa się w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Początek, to 25 listopada-Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet – dzień upamiętnienia zamordowania działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. 6 grudnia to dzień upamiętnienia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to,bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia-Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Kampania rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie– właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet.

Głównym hasłem 16 dni przeciw przemocy w Polsce jest: trzymam stronę kobiet.

 

 

W Kampanię na terenie miasta Czeladź zaangażowane zostały gminne placówki oświatowe przy nadzorze Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Czeladzi, Komisariat Policji w Czeladzi oraz Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi.

W październiku br. w szkołach odbywał się konkurs plastyczny na plakat Kampanii pod hasłem „Reagujemy na przemoc”, w którym wzięło udział 102 uczniów. W październiku i listopadzie br. na terenie szkół podstawowych i gimnazjów została zorganizowana tzw. „biała godzina”- lekcja wychowawcza o tematyce przemocy, oparta na scenariuszu stworzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

W dniu 27.11.2017 r. pracownicy Zespołu Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi w asyście policjantów dzielnicowych Komisariatu Policji w Czeladzi oficjalnie przypinali białe wstążki osobom zarządzającym placówkom i instytucjom miejskim.

Przypięcie białej wstążki było symbolem przystąpienia do Kampanii i wyzwania jej idei. Dodatkowo mężczyźni sfotografowani zostali z hasłem tegorocznej Kampanii 16 przeciw przemocy wobec kobiet #trzymamstronekobiet na znak włączenia się do niej i okazania solidarności osobom doświadczającym przemocy, z których 90% stanowią kobiety.

Do Kampanii dołączyli między innymi: Burmistrz Miasta Czeladź Pan Zbigniew Szaleniec, Komendant Komisariatu Policji w Czeladzi Pan Robert Zuwała, Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji w Czeladzi Pan Sebastian Giel, Dyrektor Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi Pan Tomasz Chorab, Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 7 w Czeladzi Pan Artur Polak i Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi Pan Krzysztof Leśniak.

Tego dnia we wszystkich placówkach rozpowszechnione zostały materiały promocyjne Kampanii, tj. plakaty i ulotki.

Tego samego dnia w Szkole Podstawowej numer 2 w Czeladzi odbył się tzw. „Mecz równości”- dziewczyny kontra chłopaki. Główną ideą meczu było zwrócenie uwagi na kwestie przemocy, w tym na znaczenie reagowania na nią w sytuacjach bycia świadkiem jej stosowania. Mecz zakończył się wygraną drużyny dziewczyn 3-1. Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele Urzędu Miasta Czeladź, w tym Burmistrz Pan Zbigniew Szaleniec, którego przemówienie zakończyło mecz.

W dniu 05.12.2017 r. w Kopalni Kultury w Czeladzi odbędzie się oficjalna gala podsumowująca wydarzenia na terenie miasta odbywające się w ramach Kampanii.

Pomysłodawcami i koordynatorami wszystkich działań są przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi Zespołu Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą.

27.11.2017r. - Trzymam Stronę Kobiet

  • 1
  • 2

Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Ulotka Ulotka 17-12-04 16:52 0.93MB pobierz plik: Ulotka

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację:Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czeladzi
  • Pierwsza publikacja:Aneta Jóźwin-Rybska - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi2016-02-29 11:00:52
  • Aktualizacja publikacji:Ledwoń Dominik2016-02-29 11:01:17
  • Wytworzenie publikacji:Aneta Jóźwin-Rybska - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi2016-02-29 11:00:52
  • Zatwierdzenie informacji:Aneta Jóźwin-Rybska - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi2016-02-29 11:00:52
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl